Filozofia i etyka

Immanuel Kant – Pisma przedkrytyczne

W imieniu toruńskiego środowiska filozoficznego chcielibyśmy Państwu przedstawić polskie wydanie Dzieł zebranych Immanuela Kanta. Nasz projekt wzoruje się na edycji Kants Werke „Akademie-Ausgabe” Pruskiej Akademii Nauk (tomy I–VIII) i uwzględnia tylko pisma skierowane do druku przez samego Kanta. W źródłowym wydaniu Pruskiej Akademii Nauk zamieszczono ponadto opublikowane za życia filozofa manuskrypty z jego wykładów: z Antropologii w ujęciu pragmatycznym, Logiki Jäschego, Pedagogiki (są one dostępne w tłumaczeniach polskich) oraz z Geografii fizycznej. Po odnalezieniu kolejnych nieznanych rękopisów okazało się, że kryterium przyjęte w edycji Akademie-Ausgabe było zawodne. Współcześnie dysponujemy wydaniami licznych manuskryptów notatek z wykładów Kanta, zarówno w wymienionych powyżej dziedzinach, jak i z zakresu moralności, filozofii religii, encyklopedii filozoficznej. Pełną wiedzę o treści prowadzonych przez kilkadziesiąt lat wykładów królewieckiego filozofa może więc dać dopiero lektura wszystkich dostępnych źródeł.

Nasze wydanie zamierzamy zawrzeć w tomach, obejmujących: Pisma przedkrytyczne (tom pierwszy), Krytykę czystego rozumu (tom drugi), Krytykę praktycznego rozumu, Metafizyczne podstawy przyrodoznawstwa, Uzasadnienie metafizyki moralności, Prolegomena do wszelkiej przyszłej metafizyki, która będzie mogła wystąpić jako nauka (tom trzeci), Krytykę władzy sądzenia (tom czwarty), Metafizykę moralności, Religię w obrębie samego rozumu, Spór fakultetów (tom piąty), Pisma po roku 1787 (tom szósty).
Edycja skierowana będzie do wszystkich środowisk polskiego życia kulturalnego i z tego powodu, mając na względzie różnice w sposobie interpretacji myśli Kanta przez poszczególnych komentatorów wywodzących się z różnych środowisk, zamierzamy opatrzyć wydane tu pisma jedynie niezbędnymi informacjami warsztatowymi.W imieniu toruńskiego środowiska filozoficznego chcielibyśmy Państwu przedstawić polskie wydanie Dzieł zebranych Immanuela Kanta.   źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 2010 źródło okładki: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 2010

Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
tytuł oryginału:
brak tytułu oryginału, zbiór tekstów

data wydania:
2010 (data przybliżona)

ISBN:
9788323124931

liczba stron:
986

słowa kluczowe:
Kant , filozofia , pisma przedkrytyczne

kategoria:
filozofia i etyka

język:
polski

Dodaj komentarz